הסביבה כ"מחנך שלישי" בבתי ספרבמהלך השנה שחלפה לה עברתי מבחינה אישית חוויה ראשונה מרגשת במיוחד- להיות שותפה לתהליך תכנונו ובנייתו של בית ספר חדש בכרכור ובכך להיות משפיעה על האופן בו ילדנו יחוו את המרחב היום יומי והערכי שלהם.

ולא רק של ילדים אחרים אלא גם של בנותיי.

מהר מאוד נסחפתי בלהט הסקרנות והתחלתי ללמוד לעומק את הנושא של תכנון מרחבי למידה בבתי ספר בארץ ובעולם. הבנתי שהשיחה הבינלאומית, העכשווית היא בפריצת גבולות מרחביים- הכיתה ככיתה, כחדר היא אמצעי פיזי הולך ומתיישן ובמקומו נוצרים מרחבים חלופיים, בהם מתקיימת למידה אחרת.

ונושא זה ריתק אותי!!! הבנתי שכדי ליצור חוויה שכזאת, יש לחבר יחדיו דיסציפלינות חיים שונות. לא רק מתחום האדריכלות אלא תחומי עיצוב שונים כמו גרפיקה, איור, עיצוב מוצר, נגרות עץ וכו'.

כבר בשלבים שלפני פתיחת בית הספר, יזמתי הקמת קבוצה של הורים מתנדבים, בחרתי צוות אנשים מתחומי האומנות , כך שכל הורה תרם את חלקו באמצעות הכלים המקצועיים העומדים לרשותו. כשהמטרה לנגד עיננו- העשרת המרחב הפיזי של בית הספר על מנת להבנות סביבה לימודית שהיא חוויתית, מהנה, מאתגרת ואסתטית.

העבודה עם כל אחת מבנות הוועדה בנפרד ובצוותא היתה מרגשת , מרתקת ומלמדת. העלינו שפע של רעיונות מקסימים כיצד לספק חוויות חברתיות וקוגנטיביות של משחק ולמידה.

התחלנו במשימה שנראתה בהתחלה כקטנה ומהירה- הכנת שלוט לכיתות הילדים, בורדרים מגני קיר ולוחות מידע מתחלפים (ראה תמונות מצורפות) זאת מתוך ההכרה בחשיבות של אוריינטציה בתוך מרחב בית הספר, הגברה של תחושת השייכות והקהילתיות באמצעות אייקונים מוכרים מהסביבה "הכרכורית" שלנו והרצון ליצור תצוגה של מידע לימודי על הקיר באמצעים חזרתיים וקבועים.

אני אומרת , "בהתחלה משימה קטנה" , משום שככל שנכנסנו לעובי הקורה, הבנתי שהמהות של הוועדה זה גם לייצר מוצר שהוא איכותי ביותר מבחינה חזותית וטכנית ועל כך הושקעה מחשבה ומאמץ גדול . זה היה בעצם האתגר הגדול!!!

מטרות הקבוצה

העשרת המרחב הפיזי של בית הספר ע"י הבנית סביבת למידה חוויתית.

הרחבת הסוגים השונים של המפגש בין התלמידים

הגדלת קשת הרעיונות, ההתנסויות, וסיטואציות חברתיות

יצירת רצף של חווית משחק מהגן לבית הספר: משחק קוגנטיבי ופיזי.

לאפשר מנוחה וריכוז. פינות אינטימיות.

פיתוח והרחבת ההנאה והדמיון בתוך המרחב של בית הספר.

פיתוח דרכי חשיבה מתוך התנסות, הפעלה וחוויה ויזואלית

יצירת פלטפרומה שבלונית על גבי הקירות עם מידע מתחלף

הגדרה של שפה חזותית על מנת להקל על תחושת ההתמצאות במרחב בית הספר וליצור סדר והבנה של המרחב

אסתטיקה עבור אוירה נעימה, חמה היוצאת מתוך העולם של הילד, מלאת הומור, צבעונית, תוססת

ייצוג של מקומיות (ההיסטוריה והיחודיות של המקום)

ייצוג של תוכן עיצובי המבטא את הנלמד בבית הספר.

האמת של החומרים, מחזור, לקחת חומר ולשייך אותו לקונטקסט חדש.

עיצוב מלא הומור, עם קריצה, צבעוני ,תוסס.

שיקוף של עולם הילד- חזות צבעונית, אייקונים וסמלים מוכרים, צורך הילד במשחק, חזות קלה להבנה ומופשטת.

והנה כמה תוצאות (חלקן הצליחו בגדול, חלקן פחות...אבל יש עוד חדשות על הפרק...)

RECENT POSTS

ARCHIVE POSTS